Departament de la Presidència > INEFC > Observatori Català de l'Esport
>
Inici > L'Observatori > Hàbits esportius > Pràctica esportiva en edat escolar
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)

Nombre de persones que participen al Pla Català d'Esport a l’Escola. El seu objectiu és incrementar la participació els infants i joves de tot Catalunya en activitats físiques i esportives en horari no lectiu al propi centre educatiu i, alhora, emprar aquestes pràctiques per a la difusió i educació en valors i per a l'adquisició d'hàbits saludables.

Dades:
Any: 2005-2018
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Tendència
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2005-2018
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Tendència
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2017-2018
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
CIATE Secundària bàsic320
CIATE Secundària gestió155
Total475
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2017-2018
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)612
Seccions Esportives Escolars (SEE)624
Total1236
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2017-2018
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participants
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)544
Instituts d'ensenyament secundari (IES)293
Centres concertats99
Zona educativa rural (ZER)47
Total983
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2016-2017
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
CIATE Secundària bàsic312
CIATE Secundària gestió87
Total399
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2016-2017
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participants
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)557
Instituts d'ensenyament secundari (IES)299
Centres concertats102
Zona educativa rural (ZER)43
Total1001
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de Consell Català de l'Esport 2019
Any: 2015-2016
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participants
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)569
Instituts d'ensenyament secundari (IES)311
Centres concertats104
Zona educativa rural (ZER)43
Total1027
Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de Consell Català de l'Esport 2016
Any: 2015-2016
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)624
Seccions Esportives Escolars (SEE)621
Total1245
Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de Consell Català de l'Esport 2016
Any: 2015-2016
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
CIATE Secundària bàsic288
CIATE Secundària gestió50
Total338
Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de Consell Català de l'Esport 2016
Any: 2014-2015
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participants
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)568
Instituts d'ensenyament secundari (IES)328
Centres concertats115
Zona educativa rural (ZER)43
Total1054
Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2014-2015
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)513
Seccions Esportives Escolars (SEE)555
Total1068
Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2014-2015
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
CIATE Secundària bàsic228
CIATE Secundària gestió74
Total302
Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2013-2014
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Infantil37313
Primària153645
Secundària obligatòria70418
Secundària post-obligatòria7690
Total269066
Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2013-2014
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Infantil190001831337313
Primària8172271923153645
Secundària obligatòria410892932970418
Secundària post-obligatòria438833027690
Total146199122867269066
Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2013-2014
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità6346653840117306
Comarques Centrals169851447031455
Comarques Gironines179431601933962
Camp de Tarragona191801461533795
Comarques de Ponent134241192025344
Terres de l'Ebre10753832619079
Alt Pirineu i Aran444836778125
Total146199122867269066
Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2013-2014
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participantsTotal
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)599
Instituts d'ensenyament secundari (IES)338
Centres concertats117
Zona educativa rural (ZER)47
Total1101
Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2013-2014
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)524
Seccions Esportives Escolars (SEE)577
Total1101
Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2013-2014
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
CIATE Secundària bàsic219
CIATE Secundària gestió57
Total276
Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de Consell Català de l'Esport, 2015
Any: 2012-2013
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Infantil42042
Primària178827
Secundària obligatòria82550
Secundària post-obligatòria9362
Total312781
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de Consell Català de l'Esport, 2014
Any: 2012-2013
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Infantil217162032642042
Primària9560483223178827
Secundària obligatòria480653448582550
Secundària post-obligatòria569136719362
Total171076141705312781
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de Consell Català de l'Esport, 2014
Any: 2012-2013
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità7667863815140493
Comarques Centrals219721859440566
Comarques Gironines207771850539282
Camp de Tarragona210191591936938
Comarques de Ponent142711236726638
Terres de l'Ebre11304867819982
Alt Pirineu i Aran505538278882
Total171076141705312781
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de Consell Català de l'Esport, 2014
Any: 2012-2013
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participantsTotal
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)684
Instituts d'ensenyament secundari (IES)392
Centres concertats123
Zona educativa rural (ZER)55
Total1254
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de Consell Català de l'Esport, 2014
Any: 2012-2013
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)608
Seccions Esportives Escolars (SEE)607
Total1215
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de Consell Català de l'Esport, 2014
Any: 2012-2013
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
Primària3519
CIATE Secundària bàsic6502
CIATE Secundària gestió492
Total10513
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de Consell Català de l'Esport, 2014
Any: 2011-2012
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Infantil58461
Primària317413
Secundària152339
Total528213
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de Consell Català de l'Esport, 2013
Any: 2011-2012
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Infantil296002886158461
Primària165260152153317413
Secundària8789164448152339
Total282751245462528213
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de Consell Català de l'Esport, 2013
Any: 2011-2012
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità130356114467244823
Comarques Centrals358423232268164
Comarques Gironines361703121467384
Camp de Tarragona371882865965847
Comarques de Ponent185311677335304
Terres de l'Ebre184431670635149
Alt Pirineu i Aran6221532111542
Total282751245462528213
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de Consell Català de l'Esport, 2013
Any: 2011-2012
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participantsTotal
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)711
Instituts d'ensenyament secundari (IES)430
Centres concertats126
Zona educativa rural (ZER)56
Altres1
Total1324
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de Consell Català de l'Esport, 2013
Any: 2011-2012
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)608
Seccions Esportives Escolars (SEE)607
Total1215
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de Consell Català de l'Esport, 2013
Any: 2011-2012
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
Primària3519
CIATE Secundària bàsic6191
CIATE Secundària gestió492
Total10202
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de Consell Català de l'Esport, 2013
Any: 2010-2011
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Primària290211
Secundària134098
Total424309
Font: Observatori Català de l'Esport, 2012; a partir de Consell Català de l'Esport, 2011
Any: 2010-2011
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Primària155778134433290211
Secundària8081653282134098
Total236594187715424309
Font: Observatori Català de l'Esport, 2012; a partir de Consell Català de l'Esport, 2011
Any: 2010-2011
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità9844977271175720
Comarques Centrals313212605657377
Comarques Gironines407953296673761
Camp de Tarragona288652115050015
Comarques de Ponent163741365830032
Terres de l'Ebre148551188326738
Alt Pirineu i Aran5935473110666
Total236594187715424309
Font: Observatori Català de l'Esport, 2012; a partir de Consell Català de l'Esport, 2011
Any: 2010-2011
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participantsTotal
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)715
Instituts d'ensenyament secundari (IES)436
Centres concertats136
Zona educativa rural (ZER)57
Altres1
Total1345
Font: Observatori Català de l'Esport, 2012; a partir de Consell Català de l'Esport, 2011
Any: 2010-2011
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)636
Seccions Esportives Escolars (SEE)458
Total1094
Font: Observatori Català de l'Esport, 2012; a partir de Consell Català de l'Esport, 2011
Any: 2010-2011
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
Primària3519
CIATE Secundària bàsic5500
CIATE Secundària gestió465
Total9484
Font: Observatori Català de l'Esport, 2012; a partir de Consell Català de l'Esport, 2011
Any: 2009-2010
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Primària248313
Secundària138482
Total386795
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2010
Any: 2009-2010
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Primària134126114187248313
Secundària8450653976138482
Total218632168163386795
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2010
Any: 2009-2010
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità9805672053170109
Comarques Centrals225061918541691
Comarques Gironines357132815063863
Camp de Tarragona262412042746668
Comarques de Ponent154191218427603
Terres de l'Ebre154841208327567
Alt Pirineu i Aran521340819294
Total218632168163386795
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2010
Any: 2009-2010
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Centres participants
Centres participantstotal
n
Centres d'ensenyament d'infantil i primària (CEIP)588
Instituts d'ensenyament secundari (IES)400
Centres concertats104
Zona educativa rural (ZER)48
Altres1
Total1141
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2010
Any: 2009-2010
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Associacions i seccions esportives escolars constituïdes
Associacions i seccions esportives escolars
n
Associacions Esportives Escolars (AEE)525
Seccions Esportives Escolars (SEE)396
Total921
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2010
Any: 2009-2010
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Alumnat dinamitzador format al PCEE
Alumnat dinamitzador
n
Primària3519
CIATE Secundària bàsic4473
CIATE Secundària gestió290
Total8282
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2010
Any: 2008-2009
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Primària219985
Secundària168063
Total388048
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2009
Any: 2008-2009
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Primària118050101935219985
Secundària10100467059168063
Total219054168994388048
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2009
Any: 2008-2009
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità10094876803177751
Comarques Centrals214911726338754
Comarques Gironines344212678061201
Camp de Tarragona214751621837693
Comarques de Ponent184301421832648
Terres de l'Ebre151131161526728
Alt Pirineu i Aran7176609713273
Total219054168994388048
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2009
Any: 2007-2008
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Primària31898
Secundària41668
Batxillerat i cicles formatius6704
Total80270
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2008
Any: 2007-2008
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Primària168981500031898
Secundària254391622941668
Batxillerat i cicles formatius411425906704
Total464513381980270
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2008
Any: 2007-2008
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità189571278631743
Comarques Centrals5927478010707
Comarques Gironines6663545312116
Camp de Tarragona445825296987
Comarques de Ponent7600631713917
Terres de l'Ebre234514893834
Alt Pirineu i Aran501465966
Total464513381980270
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2008
Any: 2006-2007
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Primària13247
Secundària32971
Batxillerat i cicles formatius4934
Total51152
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2007
Any: 2006-2007
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Primària7212603513247
Secundària203521261932971
Batxillerat i cicles formatius301619184934
Total305802057251152
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2007
Any: 2006-2007
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità153641030025664
Comarques Centrals396325866549
Comarques Gironines375123346085
Camp de Tarragona308024275507
Comarques de Ponent284119914832
Terres de l'Ebre9844291413
Alt Pirineu i Aran5975051102
Total305802057251152
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2007
Any: 2005-2006
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Nivell d'estudis
Nivell d'estudisTotal
n
Primària5545
Secundària7635
Batxillerat i cicles formatius1943
Total15123
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2006
Any: 2005-2006
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Sexe
Nivell d'estudisNensNenesTotal
n
Primària324922965545
Secundària506025757635
Batxillerat i cicles formatius12516921943
Total9560556315123
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2006
Any: 2005-2006
Pla català d'esport a l’escola (PCEE)
Àmbit geogràfic
Àmbit territorialNensNenesTotal
n
Àmbit metropolità331121755486
Comarques Centrals443306749
Comarques Gironines15856562241
Camp de Tarragona11625911753
Comarques de Ponent9215921513
Terres de l'Ebre13126691981
Alt Pirineu i Aran8265741400
Total9560556315123
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de Consell Català de l'Esport, 2006