Departament de la Presidència > INEFC > Observatori Català de l'Esport
>
Inici > L'Observatori > Hàbits esportius > Pràctica universitària
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats

Nombre d’estudiants que participen en les activitats i en les competicions internes organitzades pels serveis d’esports de les seves universitats.

Dades:
Any: 2017-2018
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
n%n%
Universitat Abat Oliva CEU320.15641.04
Universitat Autònoma de Barcelona970646.235328.67
Universitat de Barcelona240611.46167927.35
Universitat de Girona274013.0572811.86
Universitat de Lleida1330.632443.97
Universitat de Vic780.372253.67
Universitat Internacional de Catalunya6903.293485.67
Universitat Oberta de Catalunya650.3100
Universitat Politècnica de Catalunya440921157425.64
Universitat Pompeu Fabra2731.34827.85
Universitat Ramon Llull360.17260.42
Universitat Rovira i Virgili4282.042373.86
Total209966139
Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de les universitats corresponents, 2018.
Any: 2017-2018
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
Universitat Abat Oliva CEU2268.751031.25324062.52437.564
Universitat Autònoma de Barcelona271828698872970643581.779718.23532
Universitat de Barcelona145460.4395239.572406157293.631076.371679
Universitat de Girona89732.74187868.54274070997.39192.61728
Universitat de Lleida6347.377052.6313324299.1820.82244
Universitat de Vic1620.516279.497820892.44177.56225
Universitat Internacional de Catalunya48169.7120930.2669030487.364412.64348
Universitat Oberta de Catalunya * - - - -6500000
Universitat Politècnica de Catalunya264059.88176940.124409153097.2442.81574
Universitat Pompeu Fabra3010.9924389.0127337678.0110621.99482
Universitat Ramon Llull2055.561644.44361246.151453.8526
Universitat Rovira i Virgili13832.2429067.7642822594.94125.06237
Total8479124872099656534866139

* Activitats mixtes i online (esports electrònics), on el sexe no és una dada requerida.

Font: Observatori Català de l'Esport, 2019; a partir de les universitats corresponents, 2018.
Any: 2016-2017
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
n%n%
Universitat Abat Oliva CEU----
Universitat Autònoma de Barcelona238815.615507.56
Universitat de Barcelona307020.07267736.79
Universitat de Girona312520.4372810.01
Universitat de Lleida1541.013604.95
Universitat de Vic960.632002.75
Universitat Internacional de Catalunya7084.633594.93
Universitat Oberta de Catalunya1340.8800
Universitat Politècnica de Catalunya467730.58176624.27
Universitat Pompeu Fabra4883.193865.31
Universitat Ramon Llull370.24901.24
Universitat Rovira i Virgili4172.731602.2
Total152947276

*Dades de la Universitat Abat Oliva no disponibles.

Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de les universitats corresponents, 2017.
Any: 2016-2017
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
Universitat Abat Oliva CEU----------
Universitat Autònoma de Barcelona71629.98167169.97238846985.278114.73550
Universitat de Barcelona227574.179525.93070214980.2852819.722677
Universitat de Girona139744.7172855.3312569795.74314.26728
Universitat de Lleida7951.37548.715435498.3361.67360
Universitat de Vic2222.927477.0896150755025200
Universitat Internacional de Catalunya5317517624.8670834194.99185.01359
Universitat Oberta de Catalunya8563.434936.5713400000
Universitat Politècnica de Catalunya305665.34162134.664677170496.49623.511766
Universitat Pompeu Fabra6914.1441985.8648832082.94611.92386
Universitat Ramon Llull1848.651951.35375257.783842.2290
Universitat Rovira i Virgili16740.0525059.9541714691.25148.75160
Total841568771529463828747276

*Dades de la Universitat Abat Oliva no disponibles.

Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de les universitats corresponents, 2017.
Any: 2015-2016
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
n%n%
Universitat Abat Oliva CEU----
Universitat Autònoma de Barcelona205814.483875.62
Universitat de Barcelona242017.03162923.66
Universitat de Girona333723.48128818.7
Universitat de Lleida810.575167.49
Universitat de Vic520.372153.12
Universitat Internacional de Catalunya6294.433314.81
Universitat Oberta de Catalunya1761.2400
Universitat Politècnica de Catalunya462732.55193828.14
Universitat Pompeu Fabra42633565.17
Universitat Ramon Llull460.32560.81
Universitat Rovira i Virgili3612.541702.47
Total142136886

*Dades de la Universitat Abat Oliva no disponibles.

Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de les universitats corresponents, 2017.
Any: 2015-2016
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
Universitat Abat Oliva CEU----------
Universitat Autònoma de Barcelona61729.98144069.97205836494.06235.94387
Universitat de Barcelona157365847352420136984.0426015.961629
Universitat de Girona150445.07183354.933337121594.33735.671288
Universitat de Lleida4049.384150.628150998.6471.36516
Universitat de Vic1223.084076.925214969.36630.7215
Universitat Internacional de Catalunya46173.2916726.5562930592.15267.85331
Universitat Oberta de Catalunya11062.56637.517600000
Universitat Politècnica de Catalunya263857.01198942.994627186896.39703.611938
Universitat Pompeu Fabra6515.2636184.7442628078.657621.35356
Universitat Ramon Llull23502350462850285056
Universitat Rovira i Virgili15843.7720356.2336117010000170
Total720170101421362576296886

*Dades de la Universitat Abat Oliva no disponibles.

Font: Observatori Català de l'Esport, 2018; a partir de les universitats corresponents, 2017.
Any: 2014-2015
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
n%n%
Universitat Abat Oliva CEU----
Universitat Autònoma de Barcelona261418.395235.99
Universitat de Barcelona275119.35342839.24
Universitat de Girona333723.47128814.74
Universitat de Lleida1230.875376.15
Universitat de Vic1060.751982.27
Universitat Internacional de Catalunya1250.882352.69
Universitat Oberta de Catalunya----
Universitat Politècnica de Catalunya403128.35206823.67
Universitat Pompeu Fabra1691.192222.54
Universitat Ramon Llull2601.831051.2
Universitat Rovira i Virgili7024.941331.52
Total142188737

*Dades de la Universitat Abat Oliva i la Universitat Oberta de Catalunya no disponibles

Font: Observatori Català de l'Esport, 2016; a partir de les universitats corresponents, 2016.
Any: 2014-2015
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
Universitat Abat Oliva CEU----------
Universitat Autònoma de Barcelona70627.01190872.99261438187.195612.81437
Universitat de Barcelona180565.6194634.392751291685.0651214.943428
Universitat de Girona150445.07183354.933337121594.33735.671288
Universitat de Lleida5847.156552.8512353098.771.3537
Universitat de Vic4340.576359.4310612864.657035.35198
Universitat Internacional de Catalunya6854.45745.612523399.1520.85235
Universitat Oberta de Catalunya- - - - -- - - - -
Universitat Politècnica de Catalunya259664.4143535.64031194393.961256.042068
Universitat Pompeu Fabra3218.9313781.0716921094.59125.41222
Universitat Ramon Llull12246.9213853.082609691.4398.57105
Universitat Rovira i Virgili22331.7747968.2370213310000133
Total715770617785866

*Dades de la Universitat Abat Oliva i la Universitat Oberta de Catalunya no disponibles.

Font: Observatori Català de l'Esport, 2016; a partir de les universitats corresponents, 2016.
Any: 2013-2014
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
Universitat Abat Oliva CEU----
Universitat Autònoma de Barcelona279819.05236.2
Universitat de Barcelona312421.2226826.7
Universitat de Girona420828.5167019.6
Universitat de Lleida950.67749.1
Universitat de Vic690.52222.6
Universitat Internacional de Catalunya----
Universitat Oberta de Catalunya990.7--
Universitat Politècnica de Catalunya336322.8242628.5
Universitat Pompeu Fabra2731.84204.9
Universitat Ramon Llull420.3450.5
Universitat Rovira i Virgili6934.71541.8
Total147648502

*Dades de la Universitat Abat Oliva i la Universitat Internacional de Catalunya no disponibles

Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de les universitats corresponents, 2015.
Any: 2013-2014
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
Universitat Abat Oliva CEU----------
Universitat Autònoma de Barcelona70025.0209875.0279845987.86412.2523
Universitat de Barcelona212668.099832.03124185281.741618.32268
Universitat de Girona193345.9227554.14208159895.7724.31670
Universitat de Lleida3840.05760.09575597.5192.5774
Universitat de Vic1014.55985.56916473.95826.1222
Universitat Internacional de Catalunya----------
Universitat Oberta de Catalunya8585.91414.199-----
Universitat Politècnica de Catalunya227967.8108432.23363230595.01215.02426
Universitat Pompeu Fabra6925.320474.727339493.8266.2420
Universitat Ramon Llull1842.92457.1422964.41635.645
Universitat Rovira i Virgili22933.046467.069314594.295.8154
Total748772777701801

*Dades de la Universitat Abat Oliva i la Universitat Internacional de Catalunya no disponibles

Font: Observatori Català de l'Esport, 2015; a partir de les universitats corresponents, 2015.
Any: 2012-2013
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
Universitat Autònoma de Barcelona279720.46706.8
Universitat de Barcelona177312.9235623.8
Universitat de Girona428431.2142614.4
Universitat de Lleida1110.88828.9
Universitat Oberta de Catalunya----
Universitat Politècnica de Catalunya363926.5283128.6
Universitat Pompeu Fabra13119589.7
Universitat Rovira i Virgili4973.62852.9
Universitat Abat Oliva CEU----
Universitat Internacional de Catalunya41632702.7
Universitat Ramon Llull330.2--
Universitat de Vic400.32172.2
Total137219895
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de les universitats corresponents, 2013.
Any: 2012-2013
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes %Dones%Total Homes %Dones%Total 
Universitat Autònoma de Barcelona69925,0209875,0279756684,510415,5670
Universitat de Barcelona72941,1104458,91773202085,733614,32356
Universitat de Girona145033,8283466,24284136195,4654,61426
Universitat de Lleida4036,07164,011179690,2869,8882
Universitat Oberta de Catalunya----------
Universitat Politècnica de Catalunya286378,777521,33639276397,6682,42831
Universitat Pompeu Fabra2619.810580.213186990,7899,3958
Universitat Rovira i Virgili24950,124849,949727797,282,8285
Universitat Abat Oliva CEU---------
Universitat Internacional de Catalunya33279,88420,241621278,55821,5270
Universitat Ramon Llull2266,71133,333-----
Universitat de Vic1025,03075,04013662,78137,3217
Total642073009000895
Font: Observatori Català de l'Esport, 2014; a partir de les universitats corresponents, 2013.
Any: 2011-2012
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
Universitat Autònoma de Barcelona300631.611529.2
Universitat de Barcelona203821.5269821.5
Universitat de Girona135214.2199115.9
Universitat de Lleida3713.910058,0
Universitat Oberta de Catalunya----
Universitat Politècnica de Catalunya175818.5349727.8
Universitat Pompeu Fabra1401.58406.7
Universitat Rovira i Virgili5425.72361.9
Universitat Abat Oliva CEU1001.11981.6
Universitat Internacional de Catalunya1071.16615.3
Universitat Ramon Llull250.3--
Universitat de Vic600.62802.2
Total949910012558100
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de les universitats corresponents, 2012
Any: 2011-2012
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes %Dones%Total Homes %Dones%Total 
Universitat Autònoma de Barcelona78025,9222674,1300695282,620017,41152
Universitat de Barcelona83841,1120058,9203839614,7230285,32698
Universitat de Girona60544,774755,31352194097,4512,61991
Universitat de Lleida15441,521758,537193192,6747,41005
Universitat Oberta de Catalunya----------
Universitat Politècnica de Catalunya130274,145625,91758342197,8762,23497
Universitat Pompeu Fabra3021,411078,614077091,7708,3840
Universitat Rovira i Virgili26649,127651,0542236100,000,0236
Universitat Abat Oliva CEU8282,01818,010018693,9126,1198
Universitat Internacional de Catalunya8074,82725,210750376,115823,9661
Universitat Ramon Llull1040,01560,025-----
Universitat de Vic1220,04880,06016860,011240,0280
Total4159534095033055
Font: Observatori Català de l'Esport, 2013; a partir de les universitats corresponents, 2012.
Any: 2010-2011
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
Universitat Autònoma de Barcelona311022.3125611,0
Universitat de Barcelona234416.8208518.3
Universitat de Girona13459.6197917.4
Universitat de Lleida--9888.7
Universitat Oberta de Catalunya----
Universitat Politècnica de Catalunya586442,0342330,0
Universitat Pompeu Fabra4012.99658.5
Universitat Rovira i Virgili4092.92262,0
Universitat Abat Oliva CEU----
Universitat Internacional de Catalunya3922.82001.8
Universitat Ramon Llull----
Universitat de Vic870.62832.5
Total1395210011405100
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de les universitats corresponents, 2011.
Any: 2010-2011
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes %Dones%Total Homes %Dones%Total 
Universitat Autònoma de Barcelona77725,0233375,0311097877,927822,11256
Universitat de Barcelona128854,9105645,12344171482,237117,82085
Universitat de Girona53439,781160,31345187794,81025,21979
Universitat de Lleida-----76076,922823,1988
Universitat Oberta de Catalunya----------
Universitat Politècnica de Catalunya351860,0234640,05864279481,662918,43423
Universitat Pompeu Fabra13633,926566,140182485,414114,6965
Universitat Rovira i Virgili16440,124559,9409226100,000,0226
Universitat Abat Oliva CEU----------
Universitat Internacional de Catalunya32282,17017,939215075,05025,0200
Universitat Ramon Llull----------
Universitat de Vic1517,27282,88718966,89433,2283
Total6754719895121893
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de les universitats corresponents, 2011.
Any: 2009-2010
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
Universitat Autònoma de Barcelona279120.8147414.3
Universitat de Barcelona--199719.3
Universitat de Girona12359.2217321,0
Universitat de Lleida149011.12932.8
Universitat Oberta de Catalunya----
Universitat Politècnica de Catalunya670950,0296828.7
Universitat Pompeu Fabra2381.86336.1
Universitat Rovira i Virgili3272.42812.7
Universitat Abat Oliva CEU1481.1720.7
Universitat Internacional de Catalunya2341.71501.5
Universitat Ramon Llull1551.2--
Universitat de Vic800.62842.8
Total13407100,010325100,0
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de les universitats corresponents, 2010.
Any: 2009-2010
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes %Dones%Total Homes %Dones%Total 
Universitat Autònoma de Barcelona69825,0209375,02791107773,139726,91474
Universitat de Barcelona-----163181,736618,31997
Universitat de Girona59047,864552,21235205994,81145,22173
Universitat de Lleida115877,733222,3149015552,913847,1293
Universitat Oberta de Catalunya----------
Universitat Politècnica de Catalunya427063,6243936,46709178160,0118740,02968
Universitat Pompeu Fabra4318,119581,923855287,28112,8633
Universitat Rovira i Virgili18556,614243,4327281100,000,0281
Universitat Abat Oliva CEU12282,42617,61486286,11013,972
Universitat Internacional de Catalunya18478,65021,42344026,711073,3150
Universitat Ramon Llull11071,04529,0155-----
Universitat de Vic1012.57087.58017862,710637,3284
Total7370603778162509
Font: Observatori Català de l'Esport, 2011; a partir de les universitats corresponents, 2010.
Any: 2008-2009
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
UAO Servei d'Esports----
UAB. Servei d'activitat física--106811.8
UB. Esports UB689847.4245027.1
UdG. Servei d'esports11207.7176419.5
UdL. Servei d'esports3152.27648.5
UIC. Servei d'esports2411.71301.4
UPC. Univers. Servei d'activitats socials495034,0207523,0
UPF. Servei d'esports1641.15065.6
URL. Servei d'esports----
URV. Oficina de l'esport8645.92713,0
UVic. Servei d'esports----
Total14552100,09028100,0
Font: Observatori Català de l'Esport, 2010; a partir de les universitats corresponents, 2009.
Any: 2008-2009
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
UAO Servei d'Esports----------
UAB Servei d'activitat física-----87281.619618,41068
UB Esports UB381455,3308444,76898177772,567327,52450
UdG Servei d'esports54848,957251,11120172497,7402,31764
UdL Servei d'esports12539,719060,331569891,4668,6764
UIC Servei d'esports20384,23815,82418061,55038,5130
UPC Univers Servei d'activitats socials315663,8179436,24950182888,124712,02075
UPF Servei d'esports3722,612777,416444888,55811,5506
URL Servei d'esports----------
URV Oficina de l'esport67478,019022,0864271100,000,0271
UVic Servei d'esports----------
Total8557599576981330
Font: Observatori Català de l'Esport, 2010; a partir de les universitats corresponents, 2009.
Any: 2007-2008
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
UAB. Servei d'activitat física6937,096910.1
UB. Esports UB668167.5205121.4
UdG. Servei d'esports110011.1186719.5
UdL. Servei d'esports3793.87888.2
UIC. Servei d'esports3253.31962,0
UPC. Univers. Servei d'activitats socials--287430
UPF. Servei d'esports900.93353.5
URL. Servei d'esports----
URV. Oficina de l'esport6276.33023.1
UVic. Servei d'esports--2082.2
Total9895100,09590100,0
Font: Observatori Català de l'Esport, 2008; a partir de les universitats corresponents, 2008.
Any: 2007-2008
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
UAB Servei d'activitat física42160,827239.269388291,0879,0969
UB Esports UB369655,3298544,76681146571,458628,62051
UdG Servei d'esports54049,156050,91100176094,31075,71867
UdL Servei d'esports14137,223862.837970389,28510,8788
UIC Servei d'esports17553.815046,232518695,0105.1196
UPC Univers Servei d'activitats socials-----261991,12558,92874
UPF Servei d'esports2022,27077,89029588,14011,9335
URL Servei d'esports----------
URV Oficina de l'esport46373,816426,2627302100,000,0302
UVic Servei d'esports-----16880,84019,2208
Total5456443983801210
Font: Observatori Català de l'Esport, 2008; a partir de les universitats corresponents, 2008.
Any: 2006-2007
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
UAB. Servei d'activitat física635029.6107110.7
UB. Esports UB668731.1273327.3
UdG. Servei d'esports16227.6152215.2
UdL. Servei d'esports2821.35165.1
UIC. Servei d'esports4001.94904.9
UPC. Univers. Servei d'activitats socials517424.1297829.7
UPF. Servei d'esports20812752.7
URL. Servei d'esports----
URV. Oficina de l'esport1110.53363.4
UVic. Servei d'esports63531001
Total21469100,010021100,0
Font: Observatori Català de l'Esport, 2008; a partir de les universitats corresponents.
Any: 2006-2007
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
UAB. Servei d'activitat física355656,0279444,06350103096,2413,81071
UB. Esports UB368455,1300344,96687203074,370325,72733
UdG. Servei d'esports87554,074746,11622149198,0312,01522
UdL. Servei d'esports16959,911340,128248093,0367,0516
UIC. Servei d'esports24060,016040,040045091,8408,2490
UPC. Univers. Servei d'activitats socials345966,9171533.15174267089,730810,32978
UPF. Servei d'esports11052,99847,120826997,862.2275
URL. Servei d'esports----------
URV. Oficina de l'esport4944,16255,91113361000,00,0336
UVic. Servei d'esports35555,928044,16351001000,00,0100
Total12497897288561165
Font: Observatori Català de l'Esport, 2008; a partir de les universitats corresponents.
Any: 2005-2006
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Dades generals
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions
internes
n%n%
UAB. Servei d'activitat física557924,88308,7
UB. Esports UB666529,6231424,3
UdG. Servei d'esports279512,4168817,7
UdL. Servei d'esports6322,83053,2
UIC. Servei d'esports430,24104,3
UPC. Univers. Servei d'activitats socials621127,6322933,9
UPF. Servei d'esports4612,14614,9
URV. Oficina de l'esport980,42772,9
Total22484100,09514100,0
Font: Observatori Català de l'Esport, 2007; a partir de les universitats corresponents.
Any: 2005-2006
Participació esportiva als serveis d'esports de les universitats
Sexe
Serveis d'esportsActivitatsCompeticions internes
Homes%Dones%TotalHomes%Dones%Total
UAB. Servei d'activitat física312456,0245444,0557878394,3475,7830
UB. Esports UB359954,0306646,06665176776,454723,62314
UdG. Servei d'esports173161.9106438.12795-----
UdL. Servei d'esports36557,826742.263224179,06421,0305
UIC. Servei d'esports2558,11841,943-----
UPC. Univers. Servei d'activitats socials178569,677930,42564293991,02909,03229
URV. Oficina de l'esport4646,95253,19827599,320,7277
Total1067577006005950
Font: Observatori Català de l'Esport, 2007; a partir de les universitats corresponents.